| stran 1 | stran 2 |

Zgodovina

Nekateri dogodki pred letom 1978 ter nesreče in utopitve v naših jezerih in gramoznicah so porodili zamisel oziroma nujo, da je potrebno imeti izurjene in usposobljene može, ki si bodo upali v teh nevarnih primerih reševati ljudi in materialne dobrine. Zamisel po tako usposobljenih in pogumnih možeh se je porodila med gasilci, ki so izmed svojih vrst izbrali može, pripravljene za izvajanje takih dejanj. Pričeli so z usposabljanjem ter kmalu zatem tudi že z izvajanjem reševalnih akcij.

Vodstvo Civilne zaščite takratne Občine Gornja Radgona je zelo hitro prišlo do spoznanja, da je te usposobljene može potrebno vključiti v Civilno zaščito ter jih organizirati v Enoto za reševanje na vodi in iz vode. Tako je bila ta enota v svoji prvi obliki leta 1978 organizirana na podlagi takratne osebne in materialne formacije enot Civilne zaščite. Celotno strokovno organiziranost te enote in ostalih enot Civilne zaščite je sprejel takratni štab Civilne zaščite Občine Gornja Radgona, katero je potrdil tudi izvršni svet.

Med vodstvi Civilne zaščite občine in Gasilskim društvom G. Radgona je bil sprejet dogovor, da bo skrb za strokovno usposabljanje ter zagotavljanje finančnih sredstev prevzela Civilna zaščita, da bo le-ta v okviru zmožnosti zagotavljala sredstva za nabavo opreme ter da bodo skupaj skrbeli za kadrovski razvoj enote. Nekoliko kasneje se je k navedenem dogovoru pridružila še občinska gasilska zveza. Tako so bili na osnovi dobro organiziranega sodelovanja med temi tremi nosilci zgrajeni dobri temelji za delovanje in razvoj Enote za reševanje na vodi in iz vode. Ob tem je potrebno poudariti, da so bila takrat dogovorjena izhodišča tako dobro zastavljena, da le z manjšimi spremembami veljajo še danes. Za dogovorjeni, še danes veljaven pristop, je bilo pomembno predvsem spoznanje, da gre pri vseh teh nesrečah - bodisi da so to utopitve, reševanje prebivalcev ob Muri ali reševanje materialnih dobrin - izključno za reševalna dejanja humane narave, česar se vsi odgovorni nosilci zaščite in reševanja še danes zavedajo. Rezultat tega poslanstva in uspešnega dela pa je visoko strokovno usposobljena enota, tako celota kakor tudi vsak njen posameznik.

V letih priprav na gradnjo novega gasilskega doma je vodstvo Civilne zaščite ugotovilo, da potrebuje prostore za opremo enot Civilne zaščite ter s tem tudi prostore za člane Enote za reševanje iz vode in na vodi. Navedeno zamisel je Civilna zaščita idejno in materialno takrat tudi podprla in jo prvega maja 1982 s svečano otvoritvijo novega gasilskega doma tudi uresničila.

Tudi v času vojne, leta 1991, je Enota za reševanje iz vode in na vodi delovala neovirano in se prilagajala nevsakdanjim okoliščinam. Z novo državo Slovenijo pa so se rodili tudi novi zakoni in predpisi. Podvodna reševalna služba v Sloveniji je dobila nove dimenzije. Slovenska potapljaška zveza (SPZ) je ustanovila t.i. Podvodno reševalno službo ali PRS po regijah. Naporna pogajanja so obrodila sadove. Pomurje je dobilo svojo PRS in to s sedežem v Gornji Radgoni. Enoto sestavljajo potapljači GA-PO-RA in Potapljaški klub Murska Sobota.

V enoto ves čas prihajajo novi mladi kadri. K sodelovanju je pristopil tudi zdravnik dr. Avsec, ki je uspešno opravil izpit za potapljača. Leta 2000 je Enota za reševanje na vodi in iz vode postala člani SPZ kot društvo, pod imenom PGD GA-PO-RA. Delo postaja s tem lažje in sodelovanje plodnejše, saj informacije potekajo dosti bolj direktno in kvalitetno.

več »

 

Nova uradna spletna stran: www.gapora.com