Razvoj potapljaštva

Potapljanje je, zahvaljujoč televiziji, filmu ter dnevnemu časopisju, ki pogosto obravnavajo teme, vezane na podmorski svet, postalo tako v svetu kakor tudi pri nas del vsakdana.

Čeprav dosežki v človeški podvodni aktivnosti segajo v leto 4500 pr.n.š.,pa se je pravi razvoj potapljanja začel z razvojem prvega hidrostatskega regulatorja »na zahtevo« leta 1942. Njegova avtorja sta bila Jacques Yves Coustteau in Emile Gagan, ki sta s priključitvijo regulatorja na jeklenko s stisnjenim zrakom omogočila človeku prosto gibanje pod vodo, popolnoma neodvisno od vodne površine.

Začel se je pospešen razvoj športnega potapljanja in 10. januar 1959 so v Monaku delegati petnajstih držav osnovali Mednarodno potapljaško zvezo - CMAS (Confederation Mondial des Activities Subaquatiques ali World Underwater Federation).

V Sloveniji segajo začetki športnega potapljanja v leto 1936, ko je skupina navdušencev, zbrana okrog bratov Kuščer, izdelala prvo potapljaško čelado. Prvo društvo za podvodna raziskovanja z imenom Neptun je bilo ustanovljeno leta 1951 v Ljubljani. Kasneje nastala društva na področju Slovenije so se leta 1971 povezala v Zvezo organizacij za morski športni ribolov in podvodne dejavnosti (registrirana 18.2.1972).

Današnje ime, Slovenska potapljaška zveza, je bilo sprejeto na skupščini 11.2.1977 in pod tem imenom je bila še istega leta sprejeta v Zvezo potapljačev Jugoslavije, s tem pa tudi posredno v CMAS. Z osamosvojitvijo republike Slovenije je prišlo tudi do razdružitve Zveze potapljačev Jugoslavije (3.11.1991 na Reki) in 11.2.1992 smo bili kot Slovenska potapljaška zveza sprejeti v CMAS.

Danes CMAS povezuje prek 100 nacionalnih potapljaških zvez za rekreativno potapljanje na petih kontinentih. Poleg izvršnega biroja sestavljajo CMAS trije komiteji: tehnični, športni in znanstveni, ki se naprej delijo na komisije in podkomisije. Neodvisno od komitejev delujeta pravna in zdravniška komisija.

CMAS je član:

  • UNESCA (UNITED NATIONS EDUCATIONAL, SCIENTIFIC AND CULTURAL ORGANIZATION);
  • UICN - ja (WORLD CONSERVATION UNION);
  • CIO - a (INTERNATIONAL OLYMIPC COMMITTEE);

CMAS priznavajo:

  • GAISF (GENERAL ASSOCIATION OF SPORT FEDERATIONS);
  • IWGA (INTERNATIONAL WORLD GAMES ASSOCIATION).

vir: Igor Urh - POTAPLJAČ, Ljubljana 2001

 

Nova uradna spletna stran: www.gapora.com